Profesionalioji burnos higiena (PBH) – kas tai?
Profesionalioji burnos higiena – tai higienos procedūra, kurios metu šalinamos mineralizuotos (dantų akmenys) ir nemineralizuotos apnašos, poliruojami dantų ir plombų paviršiai, nustatomas asmens dantų valymo efektyvumas, pacientai mokomi asmens higienos, atliekamos gydomųjų preparatų, pavyzdžiui, fluoro, aplikacijos.
Kodėl reikalinga profesionalioji burnos higiena?
Dėl nepakankamos ar nekokybiškos asmeninės burnos higienos, ant dantų paviršiaus kaupiasi minkštasis apnašas, kuris ilgainiui mineralizuojasi ir virsta mineralizuotu apnašu, kitaip – dantų akmenimis. Dantų apnašose „ gyvena” ir dauginasi įvairios bakterijos, todėl apnašos burnos ertmėje yra laikomos pirminiu, labiausiai paplitusiu burnos ertmės ligų (ėduonies, gingivito, periodontito ir kt.) – etiologiniu veiksniu. Be to, bakterijos gali patekti ir į bendrąją kraujotaką ir taip sukelti ne tik vietinį, bet ir sisteminį uždegimą. Mokslinių tyrimų duomeninis įrodyta, kad bakterijos, esančios dantų apnašose, turi įtakos širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms išsivystyti (aterosklerozė, infarktas), gali lemti nėštumo komplikacijų išsivystymą ir kitas sistemines organizmo ligas. Todėl profesionalioji burnos ertmės higiena yra svarbi norint išvengti ne tik burnos ertmės ligų, bet ir sisteminių organizmo susirgimų.
Kada reikia atlikti PBH?
Profesionaliąją burnos higieną rekomenduojama atlikti:
- odontologinių ligų (ėduonies, gingivito, periodontito ir kt.) profilaktikai
- prieš pradedant odontologinį gydymą: periodontologinį, endodontinį, ortodontinį, dantų plombavimą ir protezavimą, implantaciją, dantų balinimą, burnos chirurgijos ir kt. procedūras
- kaip pradinį sudėtinio periodonto ligų gydymo etapą
- kaip palaikomąjį gydymą po atlikto periodonto ligų gydymo
Kaip atliekamos burnos higienos procedūros?
Profesionalioji higiena mūsų klinikoje atliekama naudojant:
Rankinius instrumentus:
- diagnostinėms procedūroms (periodonto audinių būklei įvertinti, dantų akmenims nustatyti, karieso diagnostikai, dantų paviršiaus nelygumams ir plombų kontūrams aptikti)
- konkrementams šalinti – nuo danties paviršiaus pašalinamos apnašos, akmenys, granuliacinis audinys
Sodapūtę – stiprios oro, vandens bei sodos ar perlų miltelių srove nuo danties paviršiaus yra pašalinamos minkštosios apnašos. Tai vienas pažangiausių dantų apnašų šalinimo metodų, leidžiantis apnašas pašalinti net ir sunkiai prieinamose vietose
Ultragarsinį skalerį – padeda pašalinti susiformavusius akmenis
BioLase lazerį – lazeris gali būti panaudojamas audinių stimuliacijai po procedūros (norint pagreitinti gijimo procesus), bakterijų šalinimui iš dantenų vagelių, kraujavimo stabdymui, kišenių gydymui ir kt.
Poliravimo instrumentus ir medžiagas – dantys iš visų pusių nupoliruojami specialiais šepetėliais bei abrazyvinių dalelių turinčia pasta, atnaujinamas plombų spindesys, nulyginami kabantys plombų kraštai
Burnos higienos procedūrų metu gali būti atliekamos ir fluoro aplikacijos. Fluoras slopina rūgščių poveikį danties audiniams, skatina remineralizacijos procesus, mažina ėduonies atsiradimo tikimybę.
Jautrūs dantys gali būti padengti „ Clinpro” medžiaga. Ši medžiaga užblokuoja atviras dentino tubules penetruodama į jas ir taip sukelia ilgalaikį dantų nujautrinimą. “Clinpro” taip pat išskiria kalcio ir fluoro jonus, todėl saugo nuo ėduonies atsiradimo, skatina remineralizacijos procesus.
Kaip elgtis po procedūros?
- Po burnos higienos procedūros bent 3 valandas nerekomenduojama gerti dažančių gėrimų (kava, arbata, raudonas vynas), reikėtų susilaikyti ir nuo daug dažančių medžiagų turinčių maisto produktų (burokėliai, mėlynės ir kt.)
- Rekomenduojama laikytis burnos higienos instrukcijų, kruopščiai prižiūrėti dantis, valyti juos pasta ir šepetėliu, tarpdančius – siūlu, naudoti skalavimo skystį
- Keletą dienų po procedūros, padidėjusiam dantų jautrumui sumažinti, galima naudoti dantų jautrumą mažinančias pastas bei skalavimo skysčius
Kaip dažnai reikėtų atlikti profesionaliąją burnos ertmės higieną?
Sveikam asmeniui rekomenduojama atlikti procedūrą 1-2 kartus metuose, neturintiems pakankamų higienos įgūdžių, o ypač sergantiems periodonto ligomis, gali prireikti profesionalios burnos higienos kas 3-4 mėnesius. Dažnis nustatomas individualiai pagal burnos audinių būklę.