Šiandien dantų balinimas yra viena populiariausių estetinės odontologijos procedūrų. Tyrimų duomenimis, balinimo procedūrų, lyginant 2009 m. ir 2010 m. duomenis padaugėjo net 37%.
Dantų balinimas – tai saugi kosmetinė procedūra, kurios metu yra pašalinamos dantų paviršiuose esančios dėmės, kiti patamsėjimai, atgaivinama ar pakoreguojama natūrali danties spalva.
Dantys tamsėja dėl šių priežasčių:
- Amžiaus – bėgant metams, dantį dengiantis emalis dėvisi, jo sluoksnis plonėja, pradeda gamintis antrinis dentinas, kuris yra pilkšvos ar gelsvos spalvos. Emalis yra skaidrus, todėl pasigaminęs antrinis dentinas persišviečia – dantys vizualiai atrodo tamsesni.
- Daug pigmentinių medžiagų turinčių gėrimų ar maisto produktų vartojimas (kava, arbata, raudonas vynas ir kt.) – pigmentai įsiskverbia į dantų apnašas ir nudažo danties paviršių.
- Rūkymas – rūkant išsiskiria nikotino dervos, kurios patenka į dantų apnašas ir pakeičia dantų spalvą – dantys gelsvėja.
- Antibiotikų (tetraciklino) ar ilgalaikis burnos skalavimo skysčio su chlorheksidinu vartojimas.
- Dantų spalvos pokyčius taip pat gali sukelti ir traumos, paveldėjimas, uždegimai ir kt. veiksniai.
Svarbu nustatyti tikslią dantų tamsėjimo priežastį, nes tai gali turėti įtakos pasirinkto balinimo būdo efektyvumui.
Dantis balinti galima įvairiausiais būdais: vartoti balinančiąsias dantų pastas, balinančias juosteles, balinančius skaliklius ar dantų siūlus, tačiau tai yra ne visada efektyvūs ir, svarbiausia, ne visada saugūs dantų balinimo būdai.
Išskiriame du efektyvius bei saugius odontologo kabinete ar su odontologo priežiūra atliekamus balinimo metodus tai:
- Dantų balinimas lazeriu (odontologo kabinete) arba „Philips Zoom“ lempa ( t.p. kabinetinis balinimas).
- Dantų balinimas kapomis (kapa gaminama odontologo kabinete, balinimas atliekamas savarankiškai – namuose).
DANTŲ BALINIMAS KAPOMIS – procesas, kurio metu nyksta emalio ir dentino patamsėjimai.
Dantų balinimas kapomis paciento atliekamas individualiai, namuose. Procedūros metu yra naudojamos specialios, gydytojo odontologo kabinete pagamintos kapos ir balinantis gelis, kurio sudėtyje yra vandenilio peroksido. Vandenilio peroksido koncentracija šiame gelyje mažesnė nei gelyje, kuris yra naudojamas balinant dantis lazeriu. Kapa yra pripildoma gelio ir uždedama ant dantų. Optimalus rezultatas pasiekimas, kapą nešiojant 10 naktų ar ilgiau, priklausomai nuo dantų būklės ir nuo norimo pasiekti rezultato.
Net ir atlikus dantų balinimą kabinete, tęsti balinimą reikėtų individualiai pagamintomis kapomis jau namuose. Balinimo režimas yra saugus ir duodantis puikius rezultatus, kai atliekamas pagal specialisto rekomendacijas ir sertifikuotomis priemonėmis.